View Single Post
stare 04.02.2015, 16:08   #7
Caesum
Administrator
 
Avatar Caesum
 
Zarejestrowany: 26.05.2005
Skąd: Warszawa
Wiek: 29
Płeć: Mężczyzna
Postów: 1,490
Reputacja: 82
Domyślnie Odp: "Rosie RouVills"- The Sims Fotostory by Ciastek.

Tak jak obiecałem - w końcu się zebrałem i zacząłem pisać komentarz. Zacznijmy od tego, że tekst nie jest wcale taki zły. Wydaje mi się, że akurat z tej mąki chleb będzie, trzeba tylko trochę poprawić tu i ówdzie, ale to za chwilę.
Na chwilę obecną główna bohaterka wydaje się trochę drewniana, z drugiej strony nie miała okazji do pokazania prawdziwego ja, bo jak na razie grała głównie rolę narratora. Mam nadzieję, że w następnych odcinkach dowiemy się czegoś więcej o tym, jaką jest osobą!
Umarłem, gdy przeczytałem kawałek o łuku zabijanym deskami. Zimą musieli mieć tam straaaaaasznie chłodno. Żadna decha w tym nie pomoże. xD Mam nadzieję, że główna bohaterka szybko wstawi tam drzwi, bo zamarznie przy pierwszej lepszej zimnicy.
Zdjęcia bardzo ładne. Sam kiedyś myślałem, by wykorzystać TS4 do jakiegoś następnego fotostory. Jak tam się robi zdjęcia? Używasz jakiś dodatków?

Cytat:
W tym momencie diament na pierścionku Jane chwilowo się zaświecił
Jestem właśnie po obejrzeniu anime i srsly, myślałem, że zaraz coś się stanie i Jane zmieni się w super bohaterkę pokroju mang/anime typu mahō-shōjo.

A teraz odnośnie części technicznej. Znalazłem kilka błędów stylistycznych spowodowanym nieznajomością zasad pisania dialogów. Również kilka przecinków było w dziwnych miejscach albo wcale. Poza tym zauważyłem, że chyba nie możesz się zdecydować, czy pisać stylem poważnym, czy raczej lekkim. Rozpocząłeś FS od ładnego opisu, lecz efekt zepsuły słowa takie jak "zaglądnąć" czy "znajdywać się". Największy zgrzyt jednak był w zdaniu o rajstopach, który zaraz przytoczę.
Poniżej kilka wyłapanych przeze mnie błędów i/lub stylistycznie nie najlepszych zdań oraz propozycje poprawy. Trochę się ich zebrało, ale nie martw się - czytelnikom zawsze łatwiej jest wyłapać błędy niż samemu twórcy. Stąd też kiedyś książki były poddawane przynajmniej podwójnej korekcie.
Spoiler: pokaż

Cytat:
Kiedyś na ławce przed domem, czekała babcia z dziadkiem.
Zbędny przecinek.

Cytat:
- I-ich już tam nie było.- zachwianym głosem dokończyłam na głos.
Brak spacji przed myślnikiem. Kropka niepotrzebna, ponieważ część po myślniku jest kontynuacją zdania. Ten sam błąd przewija się praktycznie przez cały tekst. TEN artykuł może ci się przydać.

Cytat:
Wciągnęłam mocno powietrze do ust, potem je wypuszczając.
Moim zdaniem to raczej oczywiste, że potem je wypuściła. Bardziej warte opisania byłoby, gdyby później je trzymała dalej. Ale to taka moja uwaga.

Cytat:
Bardzo kochałam dziadków, a jedyne co mi po nich zostało to, właśnie to miejsce.
Zbędny przecinek.

Cytat:
Zwykle pudełeczko znajdywało się pod łóżkiem w sypialni.
Znajdowało się.

Cytat:
Zamknęłam sobie twarz dłonią, a łzy znów zaczęły spływać. Podbiegłam do umywalki i zaczęłam chlapać swoją twarz zimną wodą.
Powtórzenie. Poza tym lepiej by było, gdybyś napisał "obmyłam twarz zimną wodą", jako że trzymasz się raczej poważnego stylu. "Zamknęłam sobie" zmieniłbym na "zakryłam twarz dłonią". Albo "ukryłam twarz w dłoniach".

Cytat:
Odnosząc kubek, zaglądnęłam szybko do sypialni
Zajrzałam.

eraz muszę zrobić coś z twarzą, żeby wyglądać jak człowiek.
Po umyciu twarzy[...]
Powtórzenie.

Cytat:
- Że co?!- zadałam pytanie retoryczne. Co się stało z tym miastem?
To nie było pytanie retoryczne, raczej okrzyk zdziwienia.

Cytat:
Ubrałam jeszcze szybko białe rajstopy.
W co ona ubrała te biedne rajstopy? Ubrania można co najwyżej założyć. Ubiera się kogoś, albo kogoś w coś. A więc poprawnie byłoby np. "założyłam jeszcze szybko białe rajstopy".
Doprawdy, fascynuje mnie to, skąd w ogóle wzięła się moda na ubieranie ubrań.

Cytat:
Rozglądnęłam się i podążyłam za na nią.
Znowu!!!11

Cytat:
Pierwsze co było widoczne w środku, to nadużycie koloru czerwonego.
Tu właściwie nie jest błąd, ale taka moja uwaga. Zdanie to wyraźnie daje do zrozumienia, że zaraz będzie opis pomieszczenia, tymczasem go nie ma. A przydałby się.

Cytat:
Znudzona atmosferą składającą się z zarzyganych ludzi, spojrzałam w tył.
To raczej nie tyle atmosfera, co towarzystwo.

Cytat:
Ja zaczęłam krzyczeć, ale on zatkał mi buzię ręką.
"Chciałam krzyknąć, lecz zakrył mi usta dłonią."

Cytat:
Po raz kolejny łzy ciekły mi jak na wodospadzie Niagara
Jak wodospad Niagara. Obecna wersja sugeruje, że niegdyś była przy wodospadzie Niagara i płakała.

To wszystko co pamiętam. Pisz dalej, szybko się wyrobisz.

EDIT: A właśnie. Jeśli chcesz, możesz użyć opcji justowania tekstu i wyrównać go do zdjęć, wtedy nie będzie się rozjeżdżał po całej szerokości forum. Twoje zdjęcia są rozmiaru 800x450, więc możesz ustawić sobie [ JUSTIFY="800px"][ /JUSTIFY] i całość wyśrodkować. Efekt możesz zobaczyć w nowszych odcinkach z tematu Maskarady. Poza tym osobiście zrezygnowałbym raczej z kursywy.

Ostatnio edytowane przez Caesum : 04.02.2015 - 16:19
Caesum jest offline   Odpowiedź z Cytatem